fsautumn2013logo Zapraszamy 6 grudnia na godz. 21.00 do szamotulskiego kina na kolejny pokaz krótkich metraży w ramach Festiwalu „Future Shorts”.
Jesienny program Future Shorts to siedem filmów wyprodukowanych w dziewięciu krajach świata, które łącznie zdobyły ponad osiemdziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Jednemu z tych filmów przypadnie wkrótce kolejny laur, przyznany głosami publiczności Future Shorts z ponad 90 krajów – nagroda Future Shorts Audience Award.

FS Autumn 2013 Facebook Banner

Tradycyjnie już założeniem organizatorów Festiwalu jest możliwie największe utrudnienie wyboru globalnej publiczności, poprzez wyselekcjonowany z najciekawszych światowych produkcji program: zróżnicowany w warstwach gatunkowych i tematycznych, ale wyrównany względem jakości artystycznej.
W zestawie Future Shorts Autumn Season 2013 tym razem znajdziemy tylko jedną, za to wyjątkową, animację, zaś reszta programu po równo dzieli się na filmy dokumentalne i fabularne. W trakcie 94 minut odwiedzimy m.in. Indie, Rumunię, Brazylię czy Kanadę, a nawet pewien filcowy las. Podczas tej wyprawy przeżyjemy skrajne emocje, spotkamy się z zaskakującymi narracjami i niecodziennymi obrazami. Tak dużo naraz wydarzyć może się tylko w krótkim kinie. Zapraszamy do obcowania z najlepszym.

 PROGRAM:

1.   AMAR
Andrew Hinton / Indie 2011 / 9’ / film dokumentalny
Główny bohater – Amar, to czternastoletni chłopiec, szkolny prymus. W przyszłości chce być profesjonalnym zawodnikiem krykieta, ale na co dzień musi zarabiać na utrzymanie rodziny, pracując przez 6 i pół dnia w tygodniu, a jednocześnie uczęszczając do szkoły popołudniami.
Nagrody: Vimeo Awards Documentary Category 2012, Best Mini Documentary Big Sky Documentary Festival, London Indian Film Festival / Satyajit Ray Foundation International Short Film Competition.

 2.   COLOR FILM
Meghan o’Hara / USA 2008 / 7’ / film dokumentalny
Dokument eksperymentalny analizujący przepaść pomiędzy językiem a percepcją. Podejmuje zagadnienia z dziedziny psychologii kognitywnej, lingwistyki, etymologii i kwestii związanych z komercyjnym zastosowaniem barw, przez co pozwala głębiej spojrzeć na znaczenie koloru w naszym życiu codziennym.
Nagrody: Eastman-Kodak Excellence in Cinematography Award

3.   SILENT RIVER
Anca Miruna Lazarescu / Niemcy – Rumunia 2011 / 30’ / film fabularny
Rumunia, rok 1988: Gregor i Vali chcą opuścić kraj. Potrzebują siebie nawzajem, ale nie do końca sobie ufają. Pewnej nocy, wcześniejsze podejrzenia Gregora potwierdzają się.  Wtedy pozostaje już tylko nadzieja.
Zdobywca ponad 70 międzynarodowych nagród, m.in. European Film Festival of Lille, Grand Jury Prize & Brussels Short Film Festival, Berlin Interfilm Festival, Tampere ISFF, Warszawski Festiwal Filmowy.

4.   WHATEVEREST
Kristoffer Borgli / Norwegia – Dania 2012 / 15’ / film dokumentalny
Whateverest jest filmem dokumentalnym o niezwykłej inspiracji skrywającej się za  produkcją muzyczną Todda Terje, zatytułowaną Inspector Norse. Inspektor Norse to pseudonim funkcjonujący w przestrzeni wirtualnej, pod którym kryje się postać Mariusa Solema Johansesna – niespełnionego muzyka z małego miasteczka, zajmującego się produkcją video dla You Tube: filmów tanecznych oraz materiałów instruktażowych dotyczących używek.
Nagrody: Special Jury Award AFI Fest Los Angeles

5.   A DISTRACAO DE IVAN
Cavi Borges, Gustavo Melo / Brazylia 2009 / 17’ / dramat
Film przedstawia historię jedenastoletniego chłopca. Ivan mieszka na obrzeżach Rio de Janeiro razem z babcią. Codzienne podstępy, których doświadcza, i sprzeczki z rówieśnikami, budują jego dojrzałość.
Film prezentowano na festiwalu Cannes Semaine de la Critique 2010. Nominowany do nagrody Cinema Brazil Grand Prize, zwycięza Recife Cine PE Audiovisual Festival.

 6.   BONEFEATHER
Nathan Gilliss, Callum Paterson / Kanada 2009 / 5’ / film animowany
Akcja rozgrywa się w filcowo-sztruksowym lesie, gdzie Bonefeather i jego kompan o perłowych oczach, zakłócają spokój poranka swoją smutną godową pieśnią. Śpiew ustaje w chwili, gdy na horyzoncie pojawia się osobnik płci przeciwnej. Pomimo usilnych tanecznych starań, nie udaje im się zaimponować samicy.
Nagrody: Canadian Student Film Festival 2009, w kategorii Najlepsza Animacja.

7. VOYAGE D’AFFAIRES
Sean Ellis / Francja 2008 / 11’ / komedia
Jean Paul Clement przebywa na tygodniowym wyjeździe biznesowym. Po zameldowaniu się w hotelu Dolphine, zauważa  wiadomość w telefonie komórkowym, która wzmaga nie lada rozterkę.
Nagrody: BAFTA, Best International Short

Łączny czas: 94 min.

Dodaj komentarz