Kwartet Jorgi, polska legenda muzyki folkowej, zawita 17 lipca (niedziela) w Szamotułach. Szamotulski Ośrodek Kultury i parafia pw. Św. Krzyża zapraszają na godzinę 18. do wirydarza dawnego klasztoru na sporą dawkę wyśmienitej muzyki. Muzyki trudnej do sklasyfikowania, lecz pełnej energii i zarazem nostalgii, muzyki zasłuchanej w odgłosy przyrody. Muzyka zespołu sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata: Karpat, Irlandii, a nawet Afryki. Styl zespołu określa z jednej strony fascynacja muzyką celtycką, a z drugiej czerpanie z tradycji słowiańskiej. Muzycy bazują na elementach ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, na przykład bałkańskich Cyganów oraz korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu.

Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzykę wykorzystywano w filmach.

Kwartet Jorgi tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychli. To artyści, ale przede wszystkim poszukiwacze źródeł, dla których nie ma granic – barier czasu i przestrzeni. Maciej gra na instrumentach dętych (flety) zbudowanych przez siebie z różnych roślin, ale wedle prastarych wzorców wydedukowanych ze starych ksiąg, z badań archeologicznych i z natury. Waldemar sięga przeważnie po gitarę. W Szamotułach zagrają z Tomaszem Mazurem (trąbka).

Wstęp na koncert jest darmowy.

Dodaj komentarz