UFO – Uliczny Festiwal Osobliwości to międzynarodowa impreza artystów ulicznych, która zawładnie Szamotułami 2 czerwca tego roku.
– W mnogości imprez organizowanych przez ośrodek brakowało mi takiej, która byłaby jedyną, niepowtarzalną w Polsce oraz dzięki której w przyszłości nasze miasto mogłoby być rozpoznawalne na kulturalnej mapie kraju. Stąd mój pomysł na taki festiwal – tłumaczy Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
Ideą imprezy jest prezentacja najróżniejszych artystów ulicznych, począwszy od cyrkowców, mimów, po muzyków i aktorów. – Ze sztuką ulicy ludzie mieli kontakt w Polsce już w średniowieczu dlatego myślę, że do dzisiaj tacy artyści nas przyciągają, są nam bliscy i dla nas zrozumiali – mówi Piotr Michalak.
Głównym punktem szamotulskiego festiwalu będą żywe rzeźby – statuy.
– Żywa rzeźba jest sztuką, która wywodzi się z Antyku. Dzisiaj może być jedną z najbardziej nowoczesnych i oryginalnych atrakcji w przestrzeni miasta. Żywe rzeźby przybierają różne pozy, fascynują wymyślnymi kostiumami, opowiadają różne historie, posługują się różnymi technikami ruchu. Statuy frapują, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumu, ruchu, pomysłem, a przede wszystkim umiejętnością nieruchomego zastygania – mówi dyrektor ośrodka – Te piękne postacie u niektórych wywołują okrzyki podziwu gdy nagle ożywają witając, czy wchodząc w interakcję z publicznością.
W Szamotułach zaprezentuje się nam 10 żywych rzeźb z Wielkiej Brytanii (Londynu i Bristolu), Bułgarii i Polski (Krakowa, Wrocławia i Raciborza). Najlepsi z najlepszych w tej dziedzinie. Wcielą się w postaci: szalonego Kapelusznika, Latarnika, przypominającego prawdziwą, starą rzeźbę, XVII-wieczną postać Marquize L’Etrange, Listonosza, który zaserwuje trochę żartów z listami, Srebrną Damę, która wzruszy swoim pięknem jak i zabawi subtelną interakcją, Pierrotta, który będzie nieruchomą statuą jak i poruszy etiudami, Copper Captain, przywodzącego na myśl Napoleona Bonaparte, który z fantazyjną ekspresją zareaguje na zachowania ludzi, Dzwonka, czyli baśniową kreację leśnego stwora z kamienia, Steampunk Lady – uroczą i żartobliwą damę ze złota i miedzi. Zaintryguje ona estetycznym pięknem mechaniki i klasycznym wdziękiem oraz Elvisa – słynnej gwiazdy, której przedstawiać nie trzeba.

Poza żywymi rzeźbami na UFO zobaczyć będzie można kuglarzy, szczudlarzy, teatry uliczne, kataryniarza i na zakończenie teatr ognia.
Ten pierwszy międzynarodowy festiwal odbędzie się 2 czerwca na szamotulskim Rynku podczas Dni Szamotuł. – Ulicznicy wypełnią przestrzeń Rynku pomiędzy ulicami: Wroniecką i Ratuszową. Znaczna część starego miasta zmieni się więc w tę niedzielę w magiczną przestrzeń. Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie stanowić ciekawą atrakcję dla mieszkańców podczas Święta Miasta, a także dla gości, którzy z tego powodu odwiedzą Szamotuły. Publiczność będzie mogła wybrać najciekawszą według niej statuę – zapowiada Piotr Michalak, organizator festiwalu.

Tagi:

Dodaj komentarz