Obchody Dnia Tańca Ludowego w Poznaniu z Zespołem Folklorystycznym Szamotuły Od niedzielnego południa 6 października na ulicach Poznania spotkać można było barwne gromadki radosnych ludzi w strojach ludowych różnych regionów Polski. Wśród nich także członków Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, zachęcających przechodniów do wspólnego wycinania hołubców i podjęcia próby bicia rekordu w ilości „wycinających” na Starym Rynku o godz. 17.
Hołubiec to w tańcach ludowych uderzenie obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem.
W hołubcowym kroku „Szamotuły” spotkać więc można było w centrum miasta (na ulicach, w parkach, na przystankach, w centrum handlowym a także w tramwajach). Pozostałe zespoły działały na Wildzie, Łazarzu, Jeżycach, Piątkowie i Nowym Mieście.


Akcja rozgrywała się również w innych miastach – w Warszawie, Olsztynie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Łodzi, Rzeszowie i Lublinie.
Celem akcji było zainteresować folklorem młodych ludzi przybywających do miast na wyższe uczelnie. Organizatorem poznańskiej akcji był Zespół Pieśni i Tańca ŁANY z Uniwersytetu Przyrodniczego. W akcji wzięły też udział zespoły: Wielkopolanie, Chludowianie, Wiwaty, Poznań, Cybinka – Grodzisk i Staropolanie.
Uwieńczeniem akcji był wspólny koncert, w którym wzięły udział wszystkie zespoły ludowe uczestniczące w akcji.

Dodaj komentarz