CHWAŁA BOHATEROM!

Tegoroczne uroczyste obchody Święta Niepodległości otworzyła w szamotulskiej Bazylice msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Honorowej Okręgu Poznańskiego Służby Więziennej oraz Obornickiej Orkiestry Dętej. We mszy św. wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele władz państwowych, rządowych i samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, związków zawodowych, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych, duchownych, mediów oraz wierni.

Oficjalne uroczystości odbyły się na szamotulskim Rynku gdzie oprócz uroczystego podniesienia flagi państwowej, przemówień, odczytania Apelu Pamięci i salwy honorowej, delegacje złożyły wieńców i wiązanek pod tablicą pamięci pomordowanych mieszkańców Otorowa. Wśród delegatów znaleźli się m. in. posłowie RP Stanisław Kalemba oraz Jakub Rutnicki.
Przegrupowanie kompanii honorowej i uroczysta defilada zakończyła część oficjalną uroczystości.
W Parku Zamkowym natomiast, prócz ciepłej wojskowej grochówki, na zaproszonych gości i szamotulan czekały atrakcje przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznej „Historica” z Wronek, „16AAB” z Szamotuł oraz z Kaźmierza, Poznania i Złotowa a także firmę “Motodemont” Piotr Dunder.

Historica zaprezentowała dioramę historyczną prezentującą sylwetki powstańców i żołnierzy, wyposażenie, sprzęt i uzbrojenie obejmujące okres 1919 – 1945 r.
Najmłodsi uczestnicy obchodów otrzymali repliki dokumentów wojskowych a wszyscy miłośnicy militariów mieli okazję wziąć w ręce broń, przymierzyć hełmy i inne elementy umundurowania. Co więcej, mogli zasiąść za stery haubicy 2S1, obserwować pracę w ruchu wyrzutni rakiet i innych pojazdów wojskowych z zasobów Motodemont. Jeep Willis związany z 1. Brygadą Spadochronową walczącą pod Arnhem w 1944 r. czy radziecki samochód terenowy Gaz Czapajew w barwach Ludowego Wojska Polskiego to tylko niektóre z pojazdów jakie zasiliły Park Zamkowy partnerzy obchodów.
Tam również miał miejsce niezwykły pokaz konnego pododdziału z Towarzystwa Byłych
Żołnierzy I Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz wystrzał armaty polowej wz. 1902/26 stosowanej w kawalerii polskiej w 1939 r.
Członkowie 16 Air Assault Brigade Air Soft Reenacting Group z zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcji przygotowali dla uczestników obchodów posterunek kontrolny z zaimprowizowanym polem minowym, strzelnicą, torem przeszkód i rzutnią granatów.
Organizatorem uroczystości był burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek i Szamotulski Ośrodek Kultury.
11 listopada zapraszamy na ciąg dalszy obchodów. W Bazylice Mniejszej o godz. 10.30 msza św. w intencji Ojczyzny oraz składanie kwiatów pod pomnikami w Szamotułach, Otorowie i Brodziszewie.

Dodaj komentarz