Cajon Projekt to program muzyczny i edukacyjny mający na celu naukę gry na cajonie (prostej perkusji skrzynkowej), popularyzację instrumentu oraz wspólne muzykowanie w ramach programu „Muzykuj z nami”, do którego zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Cajon jest lekki, przenośny i stosunkowo łatwo można nauczyć się na nim grać. Ma uniwersalne muzyczne zastosowanie.

Mamy nadzieję stworzyć w przyszłości ORKIESTRĘ.
Cajon poprzez swój uniwersalizm może towarzyszyć każdemu instrumentowi muzycznemu, a w szczególności instrumentom akustycznym tj.: flet – flażolet, gitara, harfa, skrzypce, akordeon, dudy, czy wokal.

 

PROWADZĄCY: Przemysław Wawrzyniak (twórca projektu)

WIEK: od 8 lat

KOSZT: 35 zł miesięcznie

ZAJĘCIA: poniedziałek, godz. 16.00-16.45

Pierwsze zajęcia w sezonie 2021/2022 – 20 września

 

Więcej o projekcie (od autora projektu)

 

Co to jest Cajon? (czytaj-wymawiaj: kahon)
Cajon (szuflada-skrzynka w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego) to bardzo prosta, ale niesamowita perkusja, która jest szeroko stosowana na całym świecie w prawie każdym stylu muzycznym. Na Cajonie gra się siedząc na nim, rękoma – na panelu przednim, palcami, miotełkami – również stopami.

Dlaczego Cajon?
Cajon jest lekki, przenośny i stosunkowo łatwo można nauczyć się na nim grać. Ma uniwersalne muzyczne zastosowanie, bo w zależności od naszych zainteresowań stylistycznych, możemy zagrać w wielu gatunkach muzycznych.
Cajon jest jednym z najszybciej rozwijających się instrumentów perkusyjnych. Muzycy na całym świecie uwielbiają Cajon, ponieważ dobrze komponuje się z muzyką akustyczną, nie ma delikatnych skór zwierzęcych, które mogą być kłopotliwe, a także służy jako siedzisko-tron perkusyjny. W porównaniu z wyrafinowaniem zestawu perkusyjnego lub bębna conga, które to instrumenty wymagają zaawansowanej techniki, Cajon jest dostępny zarówno dla muzyków zawodowych, jak i amatorów, a cenowo jest dostępny dla każdego portfela. Cajon nie wymaga lat lekcji ani precyzyjnej techniki ręcznej, a ta funkcja otworzyła go na cały świat uczniów i perkusistów. To bęben dla każdego!

Cajon doskonale funkcjonuje oraz odgrywa swoją rolę w grze zespołowej, a gra zespołowa jest ważnym elementem w edukacji muzycznej, bo rozwija umiejętność współdziałania w grupie.

Gra na Cajonie może być wprowadzeniem do gry na innych instrumentach muzycznych, a dobra praca z rytmem jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie muzycznym każdego instrumentalisty – melodyka.

W przeciwieństwie do innych instrumentów perkusyjnych i melodycznych Cajon pozwala na swobodę stylistyczną – bez ograniczeń, a to znów stymuluje proces wyobraźni i twórczego działania.

Cajon poprzez swój uniwersalizm może towarzyszyć każdemu instrumentowi muzycznemu, a w szczególności instrumentom akustycznym takim jak: flet – flażolet, gitara, harfa, skrzypce, akordeon, dudy, śpiew, etc.

Od kilku lat Cajon jest stałym instrumentem w sekcji rytmicznej Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej, w której bardzo dobrze się sprawdza i daje rytmiczne wsparcie całej sekcji melodycznej.

Dajemy możliwość radosnego, łatwego, przyjemnego, a jednocześnie bardzo efektywnego muzykowania na Cajonie – każdemu – bez względu na wiek, wykształcenie, przygotowanie muzyczne.

Dodatkowym czynnikiem motywującym do realizacji CAJON PROJEKT jest sytuacja, w której w ostatnim roku znalazły się wszystkie dzieci i młodzież, a mianowicie izolacja, której skutki uboczne negatywnie wpłynęły na ich stan emocjonalno-psychiczny.

Prawidłowy rozwój społeczny u dzieci jest ściśle związany z rozwojem emocjonalnym, kształtującym się już od najmłodszych lat. Relacje społeczne odgrywają istotną rolę w życiu młodego człowieka – są źródłem wsparcia, zrozumienia i dobrego samopoczucia. Wskazuje się, że ograniczenie kontaktów i izolacja epidemiologiczna, wpływają negatywnie na samopoczucie psychofizyczne dzieci i młodzieży – mogą przyczyniać się do rozwoju chorób.

Uczestnictwo w życiu społecznym i kontakty z rówieśnikami sprzyjają zdrowemu rozwojowi, chronią m. in. przed:
• stresem emocjonalnym,
• osłabieniem funkcji poznawczych,
• nadmierną masą ciała (regularna aktywność fizyczna, nieprzejadanie się).
• uzależnieniami – komputer, telefon, tv, wszelkiego rodzaju media,
• uczuciem strachu, smutku, złości,
• zmianą zainteresowań, brakiem energii i pragnień,
• trudnościami w koncentracji i podejmowaniu decyzji.

W poniższych linkach znajduje się kilka zastosowań i możliwości pracy z Cajonem:
Tutaj widać i słychać, że Cajon (w wykonaniu prowadzącego warsztat) dobrze sobie radzi z całkiem sporą orkiestrą
https://www.youtube.com/watch?v=eFP8LO_hNZM
Tak mogą wyglądać nasze warsztaty Cajon z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi
https://www.youtube.com/watch?v=xBOqFoaSHvo
https://www.youtube.com/watch?v=7naXoUl75A4