W dniu 29 maja 2011 r. w Szamotułach w Parku Zamkowym odbyła się Seniorada, czyli międzypokoleniowa impreza plenerowa pod hasłem „Aktywność i zdrowie dla pokoleń”. Piknik zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury.

Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 rajdem nordic walking, w którym udział brało 17 pań. Rajd prowadziła instruktor Magdalena Proch.

Na terenie parku wiele się działo. Wszystkich uczestników pikniku w punkcie informacyjnym witano butelką wody ufundowaną przez Nestle Polska. W punkcie tym można też było uzyskać informację na temat oferty rekreacyjnej, i nie tylko, dla osób 50+ dostępnej na terenie Szamotuł.

W sekcji poradniczej organizatorzy zaproponowali konsultację z dietetykiem (Nestlé Polska) oraz komponowanie tygodniowego menu, pomiar poziomu cukru we krwi (Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło „Halszka” w Szamotułach) oraz pomiar ciśnienia krwi (pielęgniarki). Z porady dietetycznej skorzystało ok. 50 osób, diabetycznej – ok. 120, natomiast pomiaru ciśnienia krwi dokonało ok. 160 osób. W namiocie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ogłoszony był konkurs, w którym wzięła udział tylko jedna osoba – Natalia Bręczewska. Nagrodą był glukometr. Panie powyżej 50 roku życia mogły też skorzystać z porady kosmetyczki (Avon), wykonać stosowny do swojego wieku makijaż i manicure.

W sekcji „Artystyczne szaleństwo” odbyły się: pokaz i nauka koronki ręcznej, artystycznej i użytkowej, a także pokaz i nauka pakowania i zdobienia prezentów, warsztaty garncarskie, orgiami, malowanie pastelami i wspólne budowanie na polanie. Swoje stanowisko wystawiła również „Rozrywka”, która ufundowała drobne prezenty dla odwiedzających punkt. 52 osoby „łamało sobie umysł”. Udzielono 36 prawidłowych odpowiedzi. Spośród nich rozlosowano 3 nagrody. Największą popularnością cieszyła się Krzyżówka o Warszawie, najtrudniejsze okazały się Karykatury.

W wieloboju rekreacyjnym, który obejmował: rzut kaloszem, rzut do celu, strzał na bramkę, zwijanie sznurka na czas i utrzymanie równowagi udział wzięły 103 osoby. Nagrody rozdano w trzech kategoriach – wśród kobiet, mężczyzn i dzieci.

W zgadywance terenowej uczestniczyły 62 osoby. I miejsce zdobyli: Mikołaj i Sławomir Mendyk – 145 punktów, II – Olga i Maciej Borowczak – 98 punktów i III – Jędrzej i Maciej Borowczak – 83 punkty.

Do konkursu „Określ wysokość” przystąpiło 48 osób. Kosz – niespodzianka zawieszony był na wysokości 276 cm. Zwycięzca miał przysłowiowe „dobre oko” i pomylił się w ocenie wysokości tylko o 1 cm. Nagrodzony został koszem z zawartością.

Odbył się również mini turniej SPEED BADMINTONA w kategorii 50+ i OPEN. Puchary i nagrody ufundowali Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły oraz Speed Badminton Polska. W kategorii 50+ zgłosiły się 3 osoby. I miejsce zdobył Pan Tadeusz Karbowiak, II – Zbigniew Cydzik, III – Ewa Dziamska. W kategorii OPEN wystartowało 8 osób. I miejsce zajął Grzegorz Kurowski, II – Dominik Pepliński, III – Karolina Nadolna.

Można było też poznać gry rekreacyjne takie jak: rzut podkową, boule i krokiet. Wszystkich uczestników krokieta Nestle Polska uraczyło barszczykiem.

W punkcie gastronomicznym ok. 350 osób skosztowało grochówki ufundowanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły oraz kiełbaski z grilla sponsorowanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dolina Samy.

Występy na scenie rozpoczęły się o godz. 15.00 od koncertu zespołu RO-CA-YA.
O godz. 15.30 pojawiła się Kapela Ludowa. Gwiazdą był Paweł Bączkowski, którego koncert rozpoczął się o godz. 16.30. Imprezę zakończył występ zespołu RO-CA-YA.

Patronat medialny nad Senioradą sprawował Tygodnik Gazeta Szamotulska.
W imprezie udział brało 25 wolontariuszy.

Tegoroczna Seniorada była piątą edycją pikniku w Warszawie oraz pierwszą w Rzeszowie, Opolu, Radomiu i Szamotułach.

Organizatorzy dziękują Nestle Polska – Sponsorowi Głównemu, Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Dolina Samy, Starostwu Powiatowemu, Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamotuły, Przedsiębiorstwu Robót Drogowo-Mostowych w Szamotułach za wsparcie finansowe i rzeczowe, a także Speed Badminton Polska, „Rozrywce”, Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków Koło „Halszka” w Szamotułach, PKO Bank Polski, Bank Spółdzielczy Duszniki, Befado, sklepom z herbatą i kawą „Five o’clock” , Avon, Hurtowni Opakowań „Pako” oraz Aptekom: „Pod Basztą”, „Rodzinna” i „Przyjazna” za ufundowanie nagród rzeczowych i upominków.

 

Magdalena Proch

Dodaj komentarz