Niemal 400 metrów w głąb morza. Właśnie taki dystans mogli pokonać suchą stopą seniorzy z Klubu Seniora działającego w Szamotulskim Ośrodku Kultury przebywający od 11 do 18 września w Międzyzdrojach. Oczywiście jest tu mowa o molo. Seniorzy w niedzielny wieczór przywitali się z morzem spacerując m.in. po molo przy świetle gwiazd oraz urokliwych latarni. Niewątpliwie największą atrakcję turystyczną Międzyzdrojów była piękna, szeroka, piaszczysta plaża z jasnym i delikatnym piaskiem. Pobliskie wydmy i czysta woda gwarantowały znakomite warunki do plażowania, kąpieli morskich i pieszych wędrówek. Widok stromych klifów, bajecznych niemalże filmowych wydm oraz spacery na molo robiły niesamowite wrażenie na przybyłych seniorów z Szamotuł. Codziennie idąc nad morze mijali Aleję Gwiazd Międzyzdrojach. To tutaj aktorzy zostawiają swoje odciski dłoni. Nową tradycją jest umieszczanie także ławeczek z postaciami najwybitniejszych aktorów. Ławeczkę taką posiada Gustaw Holoubek, do którego często przysiadali turyści z grodu Halszki. Nie samymi jednak urokami Bałtyku zajęci byli szamotulscy seniorzy. Fantastyczną przygodę sprawił pobyt w Świnoujściu. W programie dwugodzinny rejs katamaranem po Krainie 44 wysp, zwiedzanie latarni morskiej i fortu Gerharda. Drugi wyjazd to wycieczka do Oceanarium w Stralsundzie. Po drodze do Stralsundu zrobiliśmy spacer deptakiem średniowiecznej starówki w miejscowości Greifswald. A potem prosto do Stralsundu.
Zwiedziliśmy jedno z największych oceanariów na świecie, gdzie na powierzchni 9,7 tys. km w czterech budynkach połączonych z głównym holem schodami, galeriami i windami znajduje się około 7 tys. gatunków roślin i zwierząt żyjących w wodach Bałtyku, Morza Północnego, Atlantyckiego i Morza Polarnego. Zobaczyliśmy duże akwaria z całymi ławicami ryb, podziwialiśmy zagadkowy i fascynujący świat głębokich i ciemnych mórz. Niesamowite wrażenie zrobiła też rozświetlona chmura organizmów planktonowych podwieszona w centralnym punkcie sali. Po zwiedzeniu Oceanarium udaliśmy się przez starą dzielnicę portową na Stare Miasto Stralsund, które należy do Światowego Dziedzictwa Kultury i Nauki UNESCO. Obejrzeliśmy tam m.in. Kościół św. Marii i św. Mikołaja, które dominują nad miastem. Pobyt na staromiejskim rynku z XVII-wiecznym ratuszem zakończył spacer uroczymi uliczkami pomiędzy zabytkowymi kamieniczkami – wspominają seniorzy.

Trzecią wyprawą seniorów był wypad do pobliskiej Wapnicy nad Jezioro Turkusowe zwane także Szmaragdowym. Jezioro zawdzięcza swą nazwę charakterystycznemu zabarwieniu wody.

Pobyt w Międzyzdrojach i okolicach należy zaliczyć do udanych tym bardziej, że pogoda była wymarzona. Wyjazd dla członków Klubu Seniora zorganizował Szamotulski Ośrodek Kultury przy współudziale finansowym samych seniorów. Wsparcia udzielił też PCPR w Szamotułach, któremu serdecznie dziękujemy.

Dodaj komentarz