Jeśli myślicie, że symbol Warszawy „Warszawską Syrenkę” można spotkać tylko w stolicy, to się mylicie. Już w niedzielę zobaczycie ją na UFO Ulicznym Festiwalu Osobliwości w Szamotułach.
Co ciekawe, ten polski wątek wykona holenderska artystka Mary Brandsma. Legenda o Syrence opowiadana jest przede wszystkim przez warszawskich przewodników. Od niedzieli znana będzie wszystkim, także zagranicznym gościom przybywającym na festiwal w Szamotułach. Jak to było? „Dawno dawno temu przypłynęły z Atlantyku na Bałtyk dwie siostry – syreny; piękne kobiety z rybimi ogonami, zamieszkujące w głębinach mórz.

Jedna z nich upodobała sobie skały w cieśninach duńskich i do tej pory możemy ją zobaczyć siedzącą na skale u wejścia do portu w Kopenhadze. Druga dopłynęła aż do wielkiego nadmorskiego portu Gdańsk, a potem Wisłą popłynęła w górę jej biegu. Według legendy u podnóża dzisiejszego Starego Miasta, mniej więcej w miejscu gdzie obecnie znajduje się jej pomnik, wyszła z wody na piaszczysty brzeg, aby odpocząć, a że miejsce się jej spodobało, postanowiła tu zostać”.
Czy zostanie też w Szamotułach? Przekonajcie się sami. UFO startuje 14 czerwca o godz. 15.00 na szamotulskim Rynku

Tagi:

Dodaj komentarz