W ostatni tydzień wrześniowego lata seniorzy z Klubu Seniora działającego w Szamotulskiego Ośrodka Kultury wybrali się do Ustki.
Ustka przywitała szamotulan cudowną pogodą, zaoferowała seniorom zdrowe i przyjemne spędzenie czasu. Kurort bowiem jest przepełniony leczniczym jodem i żywicą, nadmorskim klimatem oraz unikalnym w Polsce układem uliczek i zabudową szachulcową dawnej wioski rybackiej. Oprócz Ustki seniorzy zawitali do pobliskiego Słupska. Słupsk z racji układu urbanistycznego zwany jest małym Paryżem, bogaty w zabytki architektury, w tym Muzeum Pomorza Środkowego. W Zamku Książąt Pomorskich i Młynie Zamkowym seniorzy Szamotulskiego Ośrodka Kultury obejrzeli prezentowaną historię Pomorza, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów ziemi słupskiej. W Zamku mieli okazję także zobaczyć największą na świecie kolekcję związaną z twórczością Witkacego.

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie jest znakomitym przykładem zachowania budownictwa szkieletowego, typowego dla Pomorza, umownie nazwanego stolicą „Krainy w Kratę” oraz Europejską Wsią Dziedzictwa Kulturowego. Unikalne walory architektoniczne i przestrzenne oglądano w zrewitalizowanych obiektach budownictwa wiejskiego zlokalizowanych w trzech punktach wciąż żywej wsi. Zapoznano się z tradycjami tkackimi na Pomorzu, obejrzeliśmy budynek gospodarczy z piecem chlebowym, kuźnię, stodołę bogatego chłopa, gdzie nasze panie próbowały swoich sił przy tradycyjnym wiązaniu snopów. Odwiedziliśmy dom mieszkalny, budynki inwentarskie oraz Zagrodę Albrechta, w której znajduje się Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem. Tam skorzystaliśmy z gościnności gospodarzy wstępując na tradycyjny upieczony placek drożdżowy. Przez cały pobyt pogoda sprzyjała, toteż wszyscy seniorzy korzystali ze słońca, spacerując brzegiem morza, robiąc dziennie około 6 km. Po dotarciu do portu do Ustki uwagę zwrócił nowo oddany do użytku obiekt, obrotowa kładka dla pieszych łączącą wschodnią i zachodnią część usteckiego portu. Jest to jedyne tego typu urządzenie w Polsce oraz Europie. Nasi seniorzy skorzystali z tej turystycznej atrakcji. Kolejną atrakcją nadmorskiego kurortu tętniącego życiem od wschodu do zachodu słońca była syrenka ustecka. Pocieranie lewej piersi Syrenki stało się nową tradycją wśród turystów odwiedzających Ustkę. Syrenka spełnia półtora życzenia! Seniorzy po licznych atrakcjach w Ustce, Słupsku i Swołowie wrócili pięknie opaleni, zdrowi i z nowym zapasem sił do Szamotuł.

Dodaj komentarz