SzokTravel 2018

Poznajemy ludzi – Poznajemy świat

 

Z gośćmi tegorocznej 7. już edycji cyklu podróżniczego SzokTravel, przez trzy kolejne niedziele kwietnia, odwiedzimy kolejny skrawek świata. W niezapomnianą podróż do Ameryki Łacińskiej i gorącej Australii wyruszymy rowerami 8 kwietnia, tydzień później motocyklami przemierzymy zmienną klimatycznie Amerykę Południową, by 22 kwietnia, zdobywać szczyty w pakistańskich chłodach K2. Do zobaczenia w Szamotulskim Ośrodku Kultury na spotkaniach z ciekawymi ludźmi, którym bliskie wędrowanie, odkrywanie, zdobywanie… Będzie inspirująco i poruszająco.

 

 

8 kwietnia, godz. 17.00

O AMERYCE ŁACIŃSKIEJ, ROWEROWEJ ESKAPADZIE PO AUSTRALII I NAJTRUDNIEJSZEJ Z WYPRAW – PO ZDROWIE

– Spotkanie z Robertem Czerniakiem

 

Robert Czerniak – podróżnik, publicysta, autor książek. Żeglował, poznawał Arktykę i północną Afrykę. Samotnie przemierzył bezkresy Ameryki Południowej od peruwiańskiego Iquitos po Ziemię Ognistą. Zgłębił tajemnice Wyspy Wielkanocnej. Amazonię, przesmyk Darién, Amerykę Środkową i Meksyk przemierzył z synem Joachimem. Razem prowadzą kanał o podróżach DzikusTV i razem napisali książkę.

Będzie to historia o prawdziwym życiu, dalekich podróżach, o przyjaźni i o zmaganiach ze śmiertelną chorobą. To przekaz, który otworzy oczy i poruszy serca. Rozbawi i wzruszy. Trzy opowieści, które dzieją się nadal, i które autorzy książki „Podróże do granic” z trudem upakowali do jednej okładki. Razem przekroczyli wiele granic państwowych, kulturowych, a przede wszystkim – mentalnych. U nas opowiedzą o kilkumiesięcznej podróży po magicznych miejscach Ameryki Łacińskiej przerwanej chorobą nowotworową i porażeniem rdzenia kręgowego Joachima. Dzięki wyjątkowemu szczęściu, żelaznej sile woli i rehabilitacji, syn wyzdrowiał i stanął na nogi, by wraz z ojcem wziąć udział w kolejnych wyprawach: przez Polskę i po wypalonej słońcem Australii. Ta ostatnia to licząca 10.000 km eskapada na rowerach.

Zapraszamy na poruszającą opowieść o przekraczaniu własnych granic. O tym także jest ta książka. …O spełnianiu marzeń wbrew przeciwnościom. Przedpremierowy kolportaż pierwszej partii nakładu odbędzie się po spotkaniu.

www.podrozedogranic.pl

 

15 kwietnia, godz. 17.00

PODRÓŻ ŚLADAMI TRANSATLANTYKU MS CHROBRY PO AMERYCE POŁUDNIOWEJ

– Spotkanie z Wiesławą i Krzysztofem Rudź

 

To z Gdyni regularne linie żeglowały do obu Ameryk. Stamtąd w poszukiwaniu nowego życia wypływali polscy emigranci. 29 lipca 1939 r. MS Chrobry – ostatni transatlantyk międzywojennej Polski wypłynął w swój dziewiczy (jak się później okazało i ostatni) pasażerski rejs. To było dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Wypłynął do Buenos Aires. Kilka miesięcy później został zatopiony u wybrzeży Norwegii, zbombardowany przez niemieckie lotnictwo, a jego pasażerem był sam Gombrowicz.

Wiesława i Krzysztof Rudź postanowili zgłębić historię i odnaleźć potomków pasażerów statku. Chcieli, tak jak oni, poznać klimat morskiej podróży. Po 73 latach od pamiętnej wyprawy, w Hamburgu wsiedli na pokład transportowca by po miesięcznym rejsie wyruszyć z Urugwaju na pełnoletnich już motorach do Argentyny. Mieli 300-osobową listę pasażerów, kilka kontaktów i wielką determinację. Czego nie mieli? Dobrej znajomości hiszpańskiego i imponującej wiedzy z mechaniki, a mimo to, pokonali ponad 20 tysięcy kilometrów i kilka stref klimatycznych, docierając do najdalszych zakątków historii. Nie straszne były im rzęsiste deszcze, patagońskie wiatry i górskie serpentyny nad skrajem przepaści.

O czym będzie ta opowieść? O tajemniczej Patagonii i Ziemi Ognistej, wysokich Andach, najpiękniejszych na świecie wodospadach, solniskach, stepach, potężnych lodowcach i …winie ale przede wszystkim o życiu polskich emigrantów i ich potomków ze statku MS Chrobry, którzy wyruszyli w rejs w poszukiwaniu lepszego życia.
Czy znaleźli? W jaki sposób nasi goście przygotowywali się do ośmiomiesięcznej wyprawy, dlaczego za środek transportu wybrali jednoślady, jak zmierzyli się z tak zróżnicowanym klimatem, temperaturami i zmianami wysokości oraz jakie ludzkie historie udało im się poznać, opowiedzą nam 15 kwietnia.
…Pomyśleć, że wszystko zaczęło się od spaceru brzegiem morza.

www.ludziepodrozuja.pl

 

22 kwietnia, godz. 17.00

PRZEZ SZCZEBLE WYSOKOGÓRSKIEGO WTAJEMNICZENIA

– Spotkanie z Jerzym Natkańskim i Mariuszem Grudniem

 

Gośćmi ostatniego spotkania będą wielkie osobistości świata gór.

 

 

 

 

 

Jeden z najwybitniejszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów Jerzy Natkański – kierownik i uczestnik wielu wypraw m. in. zimowej na Nanga Parbat, Makalu i K2. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012), Dhaulagiri (2013), Broad Peak Middle (2014) i na K2 drogą Abruzzi (2016). W 1993 r. jako pierwszy (z Darkiem Załuskim) stanął na szczycie Borondo Sar w Pakistanie (6.800 m. n. p. m.). Góra nie miała jeszcze nazwy a nadanie jej imienia był przywilejem zdobywców. To człowiek orkiestra. Jest dyrektorem Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, przewodnikiem turystyki górskiej, ale i ultramaratończykiem, uprawia żeglarstwo.

http://polskihimalaizmzimowy.com/wyprawy/przgotowawcza-wyprawa-phz-na-k2/uczestnicy-przgotowawcza-wyprawa-phz-na-k2/

Mariusz Grudzień to lekarz i starszy instruktor ratownictwa górskiego, przewodnik górski i grotołaz. Zawodowo pracuje jako ratownik GOPR. Członek Klubu Alpinistycznego Grupy Beskidzkiej GOPR. Wspinał się m. in. w Kaukazie i Pamirze. Otrzymał przyznaną przez Polski Komitet Olimpijski nagrodę 48. Konkursu Fair Play w kategorii „Czyn czystej gry” za uratowanie tajwańskiego wspinacza, który zasłabł w obozie czwartym (7.500 m. n. p. m.) podczas wyprawy na Broad Peaku. To jemu zawdzięcza życie. 
Będzie to opowieść o tym, że himalaizm to nie jest wyłącznie walka z siłami natury i własną fizyczności a trudna sztuka moralności i braterstwa. O trudach ratowniczych akcji także u nas.    
http://kukuczka.nazwa.pl/PHZ/pages/aktualna-wyprawa/broad-peak-middle-2014/uczestnicy.php

 

Wstęp wolny

Miejsce: Szamotulski Ośrodek Kultury, ul. Dworcowa 43

Ilość miejsc ograniczona!

Dodaj komentarz