Eliminacje powiatowe 59.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 26 marca w Szamotulskim Ośrodku Kultury.  Eliminacje powiatowe 59.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbyły się 26 marca w Szamotulskim Ośrodku Kultury. W trzech koncertach konkursowych wystąpili recytatorzy z Pniew, Wronek i grodu Halszki. W uroczystej gali otwarcia 59.OKR –u uczestniczyli Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Szamotuł, Jacek Libera, przedstawiciel Starostwa Powiatowego oraz Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego ośrodka Kultury. Na wstępie wspomniano o roli jaką pełni język we współczesny świecie, o roli konkursów recytatorskich , która nabiera coraz większego znaczenia w obliczu ciągłego deprecjonowania sztuki pięknego mówienia.

– Konkursy recytatorskie rozwijają zainteresowanie poezją doskonaląc bezpośrednio umiejętności recytatorskie, dają możliwość manifestacji artystycznej, pozwalają na odnoszenie sukcesów osobistych, co z kolei wpływa na podwyższenie poczucia własnej wartości i wiary w siebie – mówiła prowadząca konkurs Aleksandra Słomińska.

Jury w składzie: Piotr Dehr, instruktor teatralny Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Andrzej Ciborski, bard, redaktor radia Merkury Poznań przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii „wywiedzione ze słowa”

I nagrodę – MARYSI KONIECZNEJ z ZS nr 2 w Szamotułach, za fragmenty tekstów Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” i Andrzeja Waligórskiego ”Jagienka i orzechy” oraz dwa wyróżnienia: Karolinie JEDYNAK – ZS nr 2 w Szamotułach i Darii PAROŃ – ZSP Sióstr Urszulanek w Pniewach.

W kategorii recytacja:

I nagrodę otrzymała: ANGELIKA STEPCZYŃSKA – ZS nr 2 w Szamotułach

II nagrodę: Monika STATUCKA ZS nr 1 w Szamotułach

dwie równorzędne III nagrody otrzymały: Monika ROSZCZAK – ZS nr 1 w Szamotułach i Alicja KALEMBA z ZS w Pniewach,
wyróżnienia: Piotr PRZEKOP, Małgorzata KĘDZIORA i Zofia BRYŁKA – reprezentanci ZS w Pniewach.

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni recytatorzy otrzymali nominacje do udziału w wojewódzkich eliminacjach 59.OKR, które będą się w terminie od 8 – 10 maja w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Partnerem przy organizacji konkursu była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły. Nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy wręczali: Piotr Michalak i Jacek Libera. Podziękowania otrzymali też opiekunowie młodych recytatorów.

Dodaj komentarz