SzOK Travel 2013 - Tajwan Spotkanie z Tajwanem, zorganizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury we współpracy z Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej, zainaugurowało w niedzielę 7 kwietnia tegoroczną edycję SzOKTravel.
Tajwan to kraj różnorodny etnicznie i kulturowo, o czym mogli się przekonać uczestnicy niecodziennego spotkania, otwierającego wystawę fotografii zatytułowaną „Niezwykły Tajwan”. Fotografie, które można oglądać do 28 kwietnia, obrazują religię, kulturę, sztukę oraz codzienne życie mieszkańców.
Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy, którą prowadził dyrektor ośrodka kultury Piotr Michalak, gościliśmy: ambasadora Tajwanu Jacka K.C. Chiang, Yang Chung-Chih, dyrektora Działu Informacyjnego Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej, Cecylię Shih-Hsuan Chao – sekretarza biura, europosła Marcina Libickiego, senatora Jana Filipa Libickiego, przedstawicieli lokalnych władz: starostę powiatu szamotulskiego Pawła Kowzana i zastępca burmistrza Szamotuł Wojciecha Rabskiego. Sala została wypełniona po brzegi przez szamotulan.

Ekspozycja została połączona z projekcją dokumentalnych filmów o Tajwanie, poczęstunkiem orientalnych przekąsek w wykonaniu Cafe Marzenie i przekazanych przez biuro Tajpej oraz pokazami elementów obyczajowości Tajwanu. Uczestnicy SzOKTravel mogli też podziwiać pokaz kaligrafii wykonany przez Yang Chung-Chih oraz prezentację i degustację parzenia herbaty przez Wang Chung-yi. Pianistka Sylwia Karczewska zagrała muzykę Tekli Bądarzewskiej, kompozytorki, która tworzyła w XIX wieku, a dzisiaj jest popularna na Tajwanie.

Zapraszamy na kolejne odsłony SzOKTravel, w każdą niedzielę kwietnia o godz. 17. Wstęp darmowy. 14 kwietnia odbędzie się spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Wnękiem, który zaproponuje spotkanie z Australią, w równie doskonałej aborygeńskiej muzycznej oprawie Kamila Rogińskiego i jego didgeridoo. 21 kwietnia zaprezentujemy Oman. Tego dnia spotkamy się z podróżnikami Adrianną i Adamem Tokarskimi oraz zobaczymy taniec brzucha w wykonaniu Blanki Rische i na zakończenie 28 kwietnia przybliżymy Arktykę poprzez opowieść alpinistki Katarzyny Siekerzyńskiej i koncert „Oceany” Bogusława Nowickiego.

Dodaj komentarz