Narodowe Centrum Kultury wyprodukowało emocjonujący animowany teledysk do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” pt. „L.U.C –  Tribute to Solidarity”. Jest to efekt połączenia sił wybitnych polskich twórców. Ścieżce dźwiękowej lubującego się w nowoczesnych eksperymentach muzyka i tekściarza Łukasza „L.U.C-a” Rostkowskiego towarzyszą grafiki laureata Oscara – Zbigniewa Rybczyńskiego.

Muzyczne wideo to próba przedstawienia doświadczenia obcego pokoleniu urodzonemu po 1989 roku – życia w systemie zniewolenia. Niezwykle plastyczne, przenikające się obrazy – przenośnie, wraz z melancholijnymi brzmieniami dają zmysłowe wyobrażenie tego, co czuli ludzie, żyjący w latach 70. I wreszcie – jaką wartość wobec tak ogromnej przemocy miało pojawienie się Lecha Wałęsy – człowieka, który był jak płomień nadziei. Teledysk to doskonała zapowiedź filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, który publiczność będzie mogła zobaczyć już 4 października w kinach.

Teledysk wyprodukowany na zlecenie Narodowego Centrum Kultury wyreżyserował Maciej Kawalski. Powstał w gliwickim studiu i3D, będącym na polskim rynku liderem, a na świecie jedną z wiodących firm w zakresie technologii wirtualnej rzeczywistości (ang. Virtual Reality) oraz interaktywnych wizualizacji trójwymiarowych.

Łukasz „L.U.C.” Rostkowski to artysta, który przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, elektroniki i klasyki. Od 2002 roku nagrał 10 albumów, w tym 6 albumów konceptualnych, koncertował z Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Marią Peszek. L.U.C jest organizatorem i uczestnikiem wielu akcji edukacyjno-społecznych, m. in. „Zrozumieć Polskę” czy „Pospolite ruszenie”. W 2010 roku przyznano mu Paszport Polityki.

 

Grafiki użyte w teledysku powstały pod opieką artystyczną laureata Oscara – Zbigniewa Rybczyńskiego. Artysta ma swoim koncie teledyski do piosenek Johna Lennona, Micka Jaggera, Pet Shop Boys czy Yoko Ono. Rybczyński jest laureatem wielu prestiżowych nagród filmowych, m.in. Prix Italia, Emmy, MTV Video Music Awards i Video Vanguard Award „za bycie wizjonerem teledysków”, w 2008 roku otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Scenariusz do filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei” napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński. Producent filmu: Akson Studio. Koproducenci: Telekomunikacja Polska S.A, Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Canal+ Cyfrowy S.A. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym filmu jest Grupa Energa, sponsorem SAUR Neptun Gdańsk. Partnerem filmu jest Gdańsk – Miasto Wolności. Honorowym Patronatem film objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dystrybutorem filmu jest ITI Cinema.
„WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI” – PREMIEROWO W KINIE HASZKA OD 4 PAŹDZIERNIKA. ZAPRASZAMY!

Dodaj komentarz