Seniorzy z klubu działającego przy Szamotulskim Ośrodku Kultury odbyli sentymentalną  podróż  w przeszłość za sprawą żywego skansenu w Mniszkach, który odwiedzili 9 maja. Zwiedzanie rozpoczęli od wnętrz ekspozycji prezentującej warsztaty ginących zawodów.  Zobaczyli kuźnie i jej wyposażenie, warsztat bednarsko-stolarski, stanowisko pszczelarskie, przy którym uczestnik  wyprawy,  pan Bolesław  Mańczak wykazał się fachową wiedzą. Obejrzeli warsztat  garncarski, szewski, narzędzia do prania i maglowania,  typowy ”kład kolonialny” z  całym  wyposażeniem, wnętrze kuchni.

W dawnym spichlerzu w piwnicy zapoznali się z narzędziami służącymi do przeróbki mleka, zobaczyli odtworzony dawny sklep rzeźnicki. Bardzo duże wrażenie na seniorach wywarła wystawa przypominająca dawną szkołę – klasę lekcyjną oraz sala zaadaptowane na salę jadalną, a w niej stare płyty i instrumenty.

Skorzystali także z regionalnego poczęstunku, wspaniałego ciepłego placka drożdżowego w budynku, w którym uruchomiono dioramę prezentującą przyrodę Doliny Kamionki.

 

tekst i foto. A. Słomińska

Dodaj komentarz