19 maja w Szamotułach, w Parku Zamkowym odbył
się międzypokoleniowy piknik rekreacyjny – SENIORADA, pod hasłem „Aktywność
i zdrowie dla pokoleń”. Imprezę zorganizowało Europejskie Stowarzyszenie Promocji Aktywności Ruchowej 50+ we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury.
Rozgrzewką był RAJD nordic walking. Uczestnicy wyruszyli z parku na ulice miasta. Wracających z godzinnego marszu „z kijami” przywitano przy scenie.
Wszyscy przybywający na piknik mogli w recepcji – sekcji WIEM uzyskać informację na temat oferty rekreacyjnej i kulturalnej, dla osób 50+ i nie tylko, dostępnej na terenie naszego miasta.
W sekcji poradniczej DBAM organizatorzy zaproponowali pomiary: składu ciała oraz poziomu cukru we krwi i ciśnienia krwi. Uczestniczki pikniku mogły też wykonać bezpłatną mammografię. Przy Avon Cosmetics Polska panie mogły wykonać stosowny do swojego wieku makijaż i manicure. Natomiast Stowarzyszenie Amazonek „Halszka” w Szamotułach zapraszało do współpracy kobiety chore na raka piersi, będące w trakcie lub po leczeniu.
W sekcji BAWIĘ SIĘ I ĆWICZĘ uczestniczyło łącznie ok. 350 osób. Odbyły się warsztaty: nordic walking, orgiami, garncarskie, radosna twórczość. Można więc było spróbować swoich sił maszerując „z kijami”, lepiąc gliniane anioły, składając papierowe ozdoby, wykonując kartki okolicznościowe czy zdobiąc pierniki. Dziadkowie i rodzice, którzy przyszli na piknik z najmłodszymi mogli przyłączyć się do wspólnego budowania i malowania na polanie. Ponadto uczestnicy tego bloku tematycznego mogli poznać gry rekreacyjne i zabawy zręcznościowo-umysłowe takie jak: rzut podkową, bule, krokiet i jengę, kółko-krzyżyk. Nie były to punktowane konkurencje, ale wśród osób, które wzięły w nich udział rozlosowano 100 drobnych upominków. Swoje stanowisko wystawiła również ROZRYWKA – wydawnictwo czasopism z krzyżówkami, rebusami i szaradami. W konkursie ROZRYWKI udział wzięły 22 osoby, spośród których rozlosowano 6 nagród. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs strzelania z wiatrówki, który przygotowało Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Szamotułach. Wzięło w nim udział ok. 50 osób. Dyplomy rozdano w trzech kategoriach: mężczyźni, kobiety i najmłodszy uczestnik.
W sekcji rekreacyjnej GRAM można było wziąć udział w wieloboju rekreacyjnym, zgadywance terenowej oraz mini turnieju SPEED BADMINTONA.
W wieloboju rekreacyjnym, który obejmował 5 konkurencji nagrody rozdano w trzech kategoriach. Wśród kobiet I miejsce zajęła: Izabela Ruta, II – Monika Jeske, i III – Róża Cejba. Najlepszym spośród mężczyzn okazał się Michał Jeske. II miejsce zajął – Mateusz Stachowiak, III – podobnie jak w roku ubiegłym – Tomasz Bręczewski. Natomiast w kategorii do lat 16 – dzieci i młodzież – na I miejscu uplasował się Dawid Kowzan, na II – Andżelika Laskowska, na III – Zuzanna Obst. W zgadywance terenowej przeznaczonej dla dwuosobowego zespołu: osoby dorosłej (rodzica lub dziadka) i dziecka, na trasie oznaczonej strzałkami czekały zadania sprawnościowe i teoretyczne. W tej konkurencji I miejsce zdobyły: Jagoda Szudarek i Julia Kaczmarek, II miejsce – Jarosław Kabat i Agata Kabat, III miejsce – Natalia Piwowarczyk i Jagna Proch. W ramach sekcji rekreacyjnej GRAM odbył się również mini turniej SPEED BADMINTONA o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły. I miejsce w turnieju podobnie jak w roku ubiegłym zdobył Dariusz Magdziarz, II – Tadeusz Karbowiak, III – Czesław Dąbek.
Najmłodszym uczestnikiem konkurencji rekreacyjnych był 2,5-letni Wojtek Szafran, natomiast najstarszym – Danuta Nowicka (50+). Zostali oni uhonorowani drobnym upominkiem.
W sekcji PODZIWIAM organizatorzy zaproponowali występy na scenie. Rozpoczęły się one o godz. 15.00. Jako pierwszy zaprezentował się zespół wokalny „Srebrne Nutki”. Następnie pojawili się: o godz. 15.30 zespół wokalny „Ostrogskie Jaśki” oraz o godz. 16.00 kabaret „pod Kogucikiem”. Imprezę zakończył występ kapeli podwórkowej „Szczuny z Sulęcinka”.
Wszyscy „czynni” uczestnicy pikniku otrzymywali w poszczególnych sekcjach darmowe bony konsumpcyjne na kawę, herbatę, wodę bądź napój. Można je było zrealizować w Kawiarence Plenerowej. Z tej sekcji – ODPOCZYWAM skorzystało ok. 350 osób.
Łącznie w imprezie udział wzięło ponad 400 osób, pomagało 22 wolontariuszy. Seniorada była współorganizowana w ramach strategii polityki społecznej Miasta i Gminy Szamotuły.

Dodaj komentarz