Szamotuły, dnia 9 października 2014 r.
P r o t o k ó ł
Jury w składzie:
Juliusz Kubel- autor tekstów gwarowych, znawca gwary poznańskiej-przewodniczący, Jacek Hałasik- gawędziarz, dziennikarz, miłośnik gwary poznańskiej oraz Aleksandra Słomińska sekretarz, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia.
W kategorii szkół podstawowych:
dwie pierwsze nagrody otrzymały: Anna Biedziak z Chojna i Zosia Kornatowska z Kaźmierza
drugie miejsce: Martyna Matuszak z Otorowa
trzecie miejsce: Klaudia Erens z Kaźmierza
wyróżnienia: Wiktoria Stanke z SP nr 3 Szamotuły, Katarzyna Józefiak z Modrza oraz zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach
W kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce Martyna Rybka z ZS w Otorowie,
II miejsce: Adrianna Stanisławiak ZS nr 1 w Szamotułach
Wyróżnienie: Karolina Kontek ze Strykowa
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce: duet Mateusz Łączny i Jan Wachowiak z ZS nr 2 w Szamotułach
II miejsce: Miłosz Loba z Pniew
III miejsce: Izabela Napierała z ZS nr 1 w Szamotułach

W dopołudniowych zmaganiach z gwarowymi opowieściami zmierzyło się około czterdziestu uczestników. Młodzi adepci wybierali teksty, głównie Juliusza Kubla, często też sięgali do kościańskego blubracza oraz korzystali z materiałów, które specjalnie na tę okazję zostały napisane przez babcie uczestniczek konkursu. W szamotulskim kontopie gości na wieczorną galę witała Kapela Dudziarska Zespołu Folklorystycznego Szamotuły pod kierunkiem Romualda Jędraszaka. Podczas gali gości powitał i o znaczącej roli gwary w dzisiejszej rzeczywistości mówił dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak. Po powitaniu dyrektor ośrodka wraz z dziewczętami w ludowych strojach wręczył nagrody laureatom konkursu. Galę wieczorną oprócz nagrodzonych tekstów prezentowanych przez laureatów, muzycznie oprawił Jarosław Jaromi Drażewski blusowymi tekstami w regionalnej gwarze kościańskiej. Prezentowane przez niego utwory przetłumaczył na gwarę, kościański poeta Marian Antoni Bartkowiak. Gali towarzyszyła wystawa fotograficzna konkursu z roku ubiegłego oraz rękodzieło artystyczne i stół z typowymi potrawami naszego regionu. Organizatorem imprezy był Szamotulski Ośrodek Kultury, a finansowego wsparcia udzieliło Starostwo Powiatowe w Szamotułach.

.

Jeden komentarz on VII AMATORSKI KONKURS GWAROWY GODEJMY PO NASZYMU

  1. Danuta Matuszak pisze:

    Jak zawsze na tego rodzaju imprezie,fajna zabawa.Podziwiać należy uczestników konkursu gwarowego.Dzięki nim nasza gwara zostanie zachowana na dłużej.Angażuje się w to wiele osób i to jest cenne.

Dodaj komentarz