Rzeźby tym razem dla wsi

 

Intensywna woń drewna, ciche odgłosy uderzeń w dłuta i ryk pił zawitają w środę w przyszłym tygodniu do Parku Zamkowego w Szamotułach. Tego dnia rozpocznie się międzynarodowy plener rzeźbiarski „Wielki powrót rzeźb”.

Wskrzesiliśmy tradycję plenerów rzeźbiarskich w Szamotułach 7 lat temu. Stąd nazwa pleneru mówiąca nam o tym, że po latach plenerowe rzeźby znowu wracają do miasta. Teraz tradycja ożyła na dobre, bo mieszkańcy już wyczekują tego wydarzenia pod koniec wakacji – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – Przez te lata centrum miasta nasyciło się już rzeźbami. Tegoroczny plener dedykujemy wsiom w gminie Szamotuły. Każda z ośmiu rzeźb znajdzie się w wybranych ośmiu wsiach. Zaproponowałem sołtysom, aby podczas konsultacji z mieszkańcami sami zaproponowali temat rzeźby dla ich wsi. Zasugerowałem, aby był to temat związany z historią wsi, jej nazwą, specyficznym miejscem we wsi lub każdy inny jaki mieszkańcy uznają za atrakcyjny – tłumaczy Piotr Michalak.
Sołtys musiał też wskazać lokalizację rzeźby. Na propozycję skierowaną do wszystkich 24 sołectw odpowiedziało trzynaście. – Wszystkie propozycje były bardzo ciekawe. Tak duże zainteresowanie ze strony wsi pokazuje, że w przyszłym roku powinniśmy kontynuować tę inicjatywę i rzeźby trafią do kolejnych wiosek – zapowiada Piotr Michalak.
Zaś w tym roku rzeźby zostaną stworzone dla wsi: Piotrkówki (postać Tomisława z Szamotuł, założyciela wsi), Pamiątkowo (drzewo owocowe – ławka artystyczna), Myszkowo (mysz – ławka artystyczna), Śmiłowo (para szamotulska), Krzeszkowice (dawny stróż wsi z latarnią i dzwonkiem), Brodziszewo (jeleń brodzący na bagnach), Baborowo (św. Florian z dzieckiem), Gąsawy (gęś).

Plener w Parku Zamkowym w Szamotułach potrwa od 23 do 27 sierpnia i zakończy się Jarmarkiem Szamotulskim. W tym roku za dłuta chwycą: Peter Hausgaard Gregersen i Jeppe Røpke z Danii, Mariusz Migasiński, Stanisław Panfil, Agnieszka Podczarska, Piotr Staszak, Edmund Szpanowski i nieoceniony Eugeniusz Tacik.

28 sierpnia rzeźby trafią do wsi. Organizatorem pleneru jest Szamotulski Ośrodek Kultury. Patronat honorowy nad plenerem objął burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek.

Dodaj komentarz