IV edycja konkursu na haft i koronkę szamotulską rozstrzygnięta

 

Region szamotulski to miejsce, w którym wciąż żywa jest tradycja ludowa. Celem konkursu jest zainspirowanie do twórczości zgodnej z zachowaniem wzorów i motywów charakterystycznych dla ziemi szamotulskiej oraz popularyzacja technik rękodzielniczych. Wystawa ma przybliżyć wygląd i zastosowanie haftu i koronki w sztuce użytkowej. Na ekspozycji znalazły się więc obrusy, serwety, bieżniki, firanki, obrazy, kołnierzyki, różne części garderoby.
Podczas wernisażu gości witała kapela dudziarska z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Oficjalnie gości powitał dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak. Gościliśmy panią Marię Przybylską przewodniczącą Rady Powiatu Szamotulskiego, Pana Henryka Żłobińskiego, kierownika Wydziału Promocji z Urzędu Miasta i Gminy oraz Panie radne Marię Gzyl i Elżbietę Stanisławiak.
Po odczytaniu protokółu wręczono nagrody, dyplomy oraz drobne upominki. Panie zasiadające w Jury to Anna Król, historyk sztuki z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Michalina Janaszak, historyk z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz Krystyna Kotecka – twórczyni rękodzieła .

Jury przyznało: dwa równorzędne I miejsca: Zofii Tecław i Teresie Napierale, II miejsce Barbarze Gronek i dwa równorzędne III miejsca: Danucie Henczke i Alicji Koźlak. Wyróżnienie specjalne jury przyznało Pani Marii Sokorskiej za oryginalną technikę prac metodą klockową.

Wyróżnienia otrzymały: Daniela Sobkowiak , Henryka Schiller, Renata Szajstek, Janina Madej, Alicja Banaszyńska, Helena Perkowska.
Wystawa potrwa do 4 września 2016 r. w godzinach od 9.00 do 16.oo. Serdecznie zapraszamy.

Organizatorem IV edycji konkursu był Szamotulski Ośrodek Kultury. Partnerami przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Dodaj komentarz