Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” zdobył nagrodę główną XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie.
W miniony weekend „Szamotuły” wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Konkurs odbywa się na Podkarpaciu od 1984 r. Jego misją jest ochrona oryginalnych polskich tańców w całym ich bogactwie i różnorodności. Ma także na celu upowszechnianie polskiego folkloru dzięki dokonywanej podczas konkursu audiowizualnej archiwizacji.
W konkursie oceniane są wierność odwzorowania tradycji regionalnych, właściwy dla regionu strój ludowy, skład instrumentalny grających na żywo kapel oraz autentyczność prezentowanych tańców, muzyki, śpiewu i gwary. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 600 osób, w tym prawie 40 grup tanecznych z województwa świętokrzyskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, mazowieckie i podkarpackiego.
Wielopokoleniowy Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” wrócił z Rzeszowa z nagrodą główną w kategorii zespołu taneczne. Zaprezentował tam najważniejszy regionalny obrzęd „Wesele szamotulskie”. Choreografię do widowiska przygotował Maciej Sierpiński, kierownik zespołu, na podstawie scenariusza napisanego przed laty przez Władysława Frąckowiaka oraz muzyki zebranej przez Stanisława Zgaińskiego. Ta odsłona „Wesela” zaprezentowana była szerokiej publiczności po raz pierwszy w maju tego roku, podczas koncertu galowego w Baborówku z okazji 70-lecia zespołu.

Dodaj komentarz