Szamotulski Ośrodek Kultury, mimo okresu pandemii nie próżnował. Program wakacji dla dzieci i młodzieży z racji obostrzeń musieliśmy ograniczy do minimum, stosując się do wytycznych – relacjonuje Piotr Michalak. – Dzięki gościnności Michała Kruszony zorganizowaliśmy wakacje na otwartej przestrzeni przyzamkowej. Tematyka zajęć zresztą nawiązywała do miejsca. Była niczym podróż w czasie. Uczestnicy wakacyjnych zajęć przenieśli się kolejno do czasów Słowian i pierwszych władców piastowskich. Rozważali, jak żyło się w szamotulskim grodzie przed tysiącem lat, jak noszono się w czasach szlacheckich, uczcili rocznicę średniowiecznej Bitwy pod Grunwaldem ale i I wojnę światową z Powstaniem Wielkopolskim. Poza żywą lekcją w historii, pletli wianki i tworzyli iście królewskie nakrycia głowy. Z Citi Event Poznań natomiast dzieciaki przebyły m.in. fascynującą grę w herby miast, rozrysowywały ruchy wojsk, poznawały wojskowe komendy, by na koniec zagrać w terenową grę bazującą na geocachingu poszukując skarbów ukrytych w zaszyfrowanych skrzynkach przeszłości. Nie zabrakło warsztatów artystycznych, spotkania z teatrem i kinem oraz książką i podróżą do Chin i przez Atlantyk z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Była wycieczka do kraju kwitnącej wiśni z sensejem aikido oraz rowerowa wyprawa z mapą, menażką i namiotem za pazuchą przez Europę z Lu i Tomem z „Wiatraka”.

Przez całe lato przy Sanguszku, dawnym klasztorze i w Zamku Górków rozbrzmiewała muzyka. W tym roku szczególnie zależało nam na zaprezentowaniu miejscowych artystów. Aby pokazać jak są zdolni, jak ciekawi i jak różnorodni. Aby też ich wesprzeć w tym trudnym okresie. – podkreśla dyrektor SzOK. W ramach Koncertowego Lata zagrali także artyści z różnych stron Polski prezentując muzyczną różnorodność od bluesa, przez jazz i muzykę żydowską, po piosenkę autorską. Nie zabrakło też kina plenerowego.

To dobra okazja by podziękować artystom, partnerom wydarzeń i publiczności, tak licznie korzystającym z propozycji Szamotulskiego Ośrodka Kultury – komentuje Piotr Michalak. – Tymczasem zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach o których więcej na szok.info.pl.

Dodaj komentarz