WYSTAWA PLAKATÓW ANDRZEJA PĄGOWSKIEGO ZE ZBIORÓW KINA HALSZKA!

 

Szamotuły znają i cenią sztukę plakatu, której uczy nas nasz człowiek. Mamy bowiem w Szamotulskim Ośrodku Kultury naszego mistrza, ale jak wiadomo, każdy mistrz ma swego mistrza. Zatem Mistrz Damian Kłaczkiewicz – Mistrzowi Andrzejowi Pągowskiemu uwił piękny plakat, który otwiera WYSTAWĘ Jego PLAKATÓW ze zbiorów naszego szamotulskiego kina

 

Serdecznie zapraszamy zatem już od piątku 3 września do kina Halszka na wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego!

Wystawę będzie można podziwiać przez cały wrzesień.

 

 

„Andrzej Pągowski to legenda plakatu polskiego. Dla mnie osobiście jest jednym z artystów, którzy spowodowali, że sam zacząłem zajmować się plakatem i grafiką. Przez lata jego warsztat artystyczny ewoluował i nadal się rozwija, eksperymentując z różnymi formami i stylami. Różnice te najłatwiej dostrzec na przestrzeni dekad – od prostych obrazów o charakterze szkicowym, opartych na paru kreskach przez skomplikowane malowane pędzlem prace, na których dużo się dzieje, aż do komputerowych kolaży.
Te ciągłe poszukiwanie nowej formy a jednocześnie świetne wielowymiarowe pomysły sprawiają, że jego plakaty są nieprzerwanie inspiracją dla następnych pokoleń grafików. Jest mi niezmiernie miło móc stworzyć grafikę otwierającą wystawę jego plakatów w rodzinnym mieście”Damian Kłaczkiewicz
 
 
_____________
Andrzej Pągowski rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.
W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.
Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.
 
Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.
Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
 
 
 
„Od najmłodszych lat rysowałem, malowałem, pisałem wiersze.

Nadal to robię. Stworzyłem kilka scenografii, kilkanaście murali,
kilkadziesiąt okładek, kilkaset portretów, kilka tysięcy rysunków,
ale najbardziej dumny jestem z ponad 1500 plakatów.” – A. Pągowski.

Dodaj komentarz