Dożynki u księdza za płotem – Lusowo, 30 sierpnia 2009

Już po raz 10 – ty Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Podgórnym oraz Zespół Folklorystyczny „Lusowiacy” byli Organizatorami Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznym. W tym roku miał on wyjątkowy charakter, jubileuszowy połączony z dożynkami. Już przy drodze do Kościoła, dożynkowych gości witali olbrzymich rozmiarów: Starosta i Starościna dożynek; makiety wykonane ze słomianych balotów pięknie przystrojone.
Nasz Zespół skorzystał z zaproszenia i uświetnił tą wspaniałą imprezę, prowadzoną przez dyrektora Ośrodka Sezam – Szymona Melosika. W programie oprócz naszego Zespołu, który wystąpił w II częściach mogliśmy podziwiać jeszcze zespół „Modraki”, „Chludowiaków”, Kapelę dudziarską „Wiwaty” oraz gospodarzy czyli „Lusowiaków”.Na godzinę 19:00 organizatorzy zaproponowali Koncert Gwiazdy – Zespół „Wołyń” z Ukrainy. Imprezie towarzyszyła degustacja staropolskiego jadła przygotowanego przez parafian z Lusowa i okolicznych miejscowości oraz liczne wystawy rękodzieła artystycznego.

Nasz Zespół, w pięknie ukrochmalonych strojach zaprezentował bogaty program tańców szamotulskich. Otrzymaliśmy zasłużone brawa. Po skończonej II części naszego programu na scenę został poproszony Poseł na Sejm RP Waldy Dzikowski, który w latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję wójta Tarnowa Podgórnego. Przez te lata z małej prowincjonalnej, podpoznańskiej gminy Tarnowo przerodziło się w prężny ośrodek przemysłowo-biznesowy. Z rąk posła Dzikowskiego Aleksandra Słomińska wraz z całym zespołem odebrała pamiątkowy dyplom oraz drewnianą statuetkę przedstawiającą grajków ludowych. Poseł dziękował za barwny, żywiołowy pokaz , a dyrektor Melosik trafnie zauważył, że nie tylko taniec przykuwa uwagę widzów ale także uroda i piękny uśmiech naszych dziewcząt. Otrzymaliśmy już ustne zaproszenie na rok przyszły a więc do zobaczenia w Lusowie w 2010!
Oprac. A. Słomińska

Tagi:

Dodaj komentarz