Słowo ożywione nad ranem

 

    

 

 

 

     Sylwia Achu została laureatką XXI Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Ożywiania Słowa o Laur Rodu Górków. Impreza rozpoczęła się wieczorem 25 listopada, a zakończyła… następnego dnia o godz. 5 rano.
     Tradycyjnie turniej został poprzedzony pięknym koncertem. Wystąpiła Lora Szafran i pianista Wojciech Gogolewski. – Smakujcie słowa, są trwalsze od rzeczy. A kiedy nas już nie będzie one będą pracować nad stawaniem się świata – dedykował słowa poety Andrzeja Sulimy-Suryna witający uczestników lauru Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
     Po koncercie sceną zawładnęli młodzi wykonawcy z całej Polski. Oceniało ich jury w składzie: Andrzej Ciborski – bard, redaktor Radia Poznań, Piotr Kaźmierczak – aktor Teatru Polskiego w Poznaniu i Jan Janusz Tycner z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Po wielogodzinnych zmaganiach konkursowych w różnych odsłonach: pięciu poezji śpiewanej, czterech monodramów, jednej prezentacji „wywiedzione ze słowa” i osiemnastu prezentacji w kategorii recytacja, jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia. Nagrodę Główną wraz ze statuetką Lauru Rodu Górków zdobyła Sylwia Achu z Poznania. W kategorii recytacja przyznano: pierwszą nagrodę Klaudii Kosiorek z Opola, drugą nagrodę Mateuszowi Koniecznemu z Trzcianki, trzecią nagrodę Markowi Smolińskiemu z Krzyża Wielkopolskiego. Wyróżnienia pierwszego stopnia otrzymali: Aleksandra Wleklak z Lubasza, Aleksandra Giernalczyk z Trzcianki, Maciej Czempiński z Trzcianki, Kasper Manowski z Koszalina, Antoni Majewski z Koszalina, Zofia Ignasińska z Trzcianki oraz wyróżnienia drugiego stopnia otrzymali: Radosław Janik z Opola i Konrad Niedzielski z Szamotuł. W kategorii poezja śpiewana pierwszą nagrodę odebrał Rafał Kowalewski z Koszalina, dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymały: Katarzyna Zaraś z Szamotuł (akompaniament Małgorzata Michalak) i Sandra Madera z Koszalina. Wyróżnienie otrzymał  Bogusław Gaca z Poznania. Jury przyznało nagrodę specjalną za kompozycję Rafałowi Kowalewskiemu z Koszalina. W kategorii teatr jednego aktora zwyciężyła Sylwia Witkowska z Koszalina, a trzecią nagrodę zdobyła Magdalena Budzyniak z Nowej Soli. Jury przyznało specjalną nagrodę aktorską Krzysztofowi Bajsztokowi z Kościana. W plebiscycie publiczności największą ilość głosów otrzymała Sylwia Achu.

 

 

 

 

 

Imprezę  poprowadził konferansjer Włodzimierz Ignasiński, a finansowo wsparło to przedsięwzięcie Starostwo Powiatowe w Szamotułach.

Dodaj komentarz