folklor-szamotulski-11Dnia 17 listopada 2010 r., Szamotulski Ośrodek Kultury był organizatorem imprezy pn. „ Z folklorem na ty ”,  promującej region szamotulski. W imprezie uczestniczyli  uczniowie  klas 5 i 6 szkół podstawowych naszego miasta.

W programie   zaprezentowano  Kapelę  Ludową  z typowymi instrumentami  regionu szamotulskiego.  Oprócz kontrabasu, skrzypiec, klarnetu pojawia się też  maryna. Jest to instrument charakterystyczny tylko dla regionu szamotulskiego. Cechą charakterystyczną maryny są  blaszane krążki , umieszczone na pręcie pod szyjką. W czasie gry, grający uderza instrumentem o podłogę, wówczas blaszki  głośno pobrzękują. Maryna jest znamienna dla instrumentarium wielkopolskiego a nawet polskiego. Poza Szamotułami  występuje tylko  w Złotowie . Szamotulska Kapela Ludowa wystąpiła w składzie :  Władysław Janczewski – skrzypce, Magdalena Janicka – skrzypce i śpiew, Tomasz Kuźniak – klarnet i Jarosław Szymański – kontrabas .

Omówiono także i zaprezentowano  strój szamotulski – odświętny , dziewczęcy i chłopięcy. Para, która wystąpiła  w kostiumach to:  Monika Szymańska i Rafał Klaba, członkowie Zespołu Folklorystycznego „ Szamotuły”.  Nasz strój ludowy jest  wyrazem lokalnej odrębności. Mówiąc o folklorze muzycznym  wspomniano o wielkich tradycjach  Kapeli Rodziny Orlików, które można określić jako zupełnie wyjątkowe. Duży wpływ szamotulskiej  kultury ludowej  uwidacznia się także w twórczości Stanisława Zgaińskiego. Zgaiński jednak nade wszystko preferował wzór haftu szamotulskiego, charakterystycznego z roślinnymi motywami.  Organizatorzy spotkania  na zakończenie imprezy  wręczyli  wszystkim,  zakładki do książki,  z typowym  haftem szamotulskim.

tekst . A. Słomińska

foto. SZOK

Dodaj komentarz