„ZIMNA WOJNA” – POLSKI KANDYDAT DO OSCARA – ponownie w kinie Halszka!
 
HARMONOGRAM PROJEKCJI:
23 lutego, seans o godz. 14.00
6 marca, seanse o godz. 18.00 i 20.00
 
Nagrodzony w Cannes „Złotą palmą”, najnowszy film Pawła Pawlikowskiego „Zimna Wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga uzdolnionych ludzi — Zuli, obdarzonej niezwykłym głosem i energią, w tej roli Joanna Kulig oraz Wiktora, pianisty, w tej roli Tomasz Kot. Początkowo, gdy się spotykają, rodzi się między nimi fascynacja. On sporo starszy, ona niezwykle utalentowana i charyzmatyczna. Z czasem okazuje się, że jest to miłość fatalna, para nie może żyć bez siebie, ale jednocześnie okazuje się, że nie potrafią być razem.
Wydarzenia przedstawione w „Zimnej wojnie” dzieją się w latach 50. i 60 XX wieku w komunistycznej Polsce. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności, są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Raz po raz rozdziela ich polityka, wady charakteru i nieszczęśliwe zrządzenia losu, podczas gdy zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż stanowią tło dla ich historii miłosnej rozgrywającej się w niesprzyjających czasach.
„Zimna wojna” została dedykowana rodzicom Pawła Pawlikowskiego, których imiona noszą główni bohaterowie filmu.
Prawdziwi bohaterowie filmu „Zimna wojna” Wiktor i Zula zmarli w 1989 roku, tuż przed upadkiem Muru Berlińskiego. Ostatnie czterdzieści lat życia spędzili częściowo razem, a częściowo osobno, na przemian zrywając ze sobą i odszukując się po obydwu stronach żelaznej kurtyny.
„Zimna wojna” jest nakręcona w charakterystyczny sposób, a widzowie, którzy widzieli poprzedni film Pawła Pawlikowskiego „Ida”, bez problemu rozpoznają charakterystyczny czarno biały format.
 
Film i jego twórcy otrzymali aż 4 nominacje do Oscara. Powalczą w kategoriach:
– najlepszy film nieanglojęzyczny
– najlepszy reżyser
– najlepsze zdjęcia
– najlepszy scenariusz oryginalny.
 
Dodatkowo 20 stycznia film Pawła Pawlikowskiego wyróżniono jako najlepszy film zagraniczny podczas London Critics’ Circle Film Awards 2019.
 
Zapraszamy!

Dodaj komentarz